Microsoft Surface Laptop Studio to w zasadzie następca Surface Book (http://www.altoncomputers.pl/kompletny-przewodnik-po-microsoft-surface-laptop-studio/). Book nigdy nie zdobył chwały linii Surface Pro, choć spisywał się całkiem nieźle, więc klasyczny laptop został zastąpiony ciekawym, choć nie innowacyjnym, laptopem Studio o nowej dla Microsoftu konstrukcji.

Specyfikacja

Microsoft Surface Laptop Studio to w zasadzie następca Surface BookNajwyższa konfiguracja to laptop z procesorem Core i7, 32 GB pamięci RAM, 2 TB pamięci wewnętrznej i kartą graficzną RTX 3050 Ti.

Komercyjne wersje Laptop Studio są również dostępne z systemem Windows 11 Pro lub Windows 10 Pro i zawierają opcję z kartą graficzną NVIDIA RTX A2000 Laptop. W wariantach konsumenckich używany jest system Windows 11 Home.

Konstrukcja

Wzornictwo przypomina zarówno resztę urządzeń Surface, MacBooka, jak i nawet trochę Xbox One S. Nawet na kolanach Laptop Studio jest całkiem wygodny w użyciu, a wcięcie może pomieścić pióro Slim Pen 2.

Cechą wyróżniającą Laptop Studio jest oczywiście wysuwany wyświetlacz. Nie jest to nowy pomysł, oferowały go już wcześniej firmy Acer, Vaio, HP. Dzięki temu można oglądać materiały w Studio lub prowadzić wideorozmowy w bardziej przyjemny sposób, pozostawiając gładzik otwarty, albo całkowicie opuścić ekran i zamienić urządzenie w tablet do rysowania. Ekran blokuje się bezpiecznie w sugerowanych pozycjach, ale nie można go zablokować pod żadnym innym kątem, a tym bardziej rysować po nim.

Portów jest niewiele: dwa Type-C z obsługą Thunderbolt 4 po lewej stronie, magnetyczny Surface Connect po prawej stronie do ładowania oraz gniazdo słuchawkowe.

Głośniki znajdują się po bokach i pod klawiaturą, a dźwięk zmienia się w zależności od położenia ekranu — podczas oglądania filmów w pozycji „scenicznej” jest więcej tonów wysokich i średnich. Przednia kamera jest więcej niż przyzwoita, 2.1 MP, podobnie jak towarzyszące jej mikrofony, a w pobliżu znajduje się także czujnik podczerwieni do uwierzytelniania Windows Hello.

Ogólnie rzecz biorąc, Surface Laptop Studio można polecić osobom, które pracują z treściami, czyli je tworzą, projektantom i oczywiście artystom — urządzenie świetnie nadaje się do rysowania.